Svet-Stranek.cz
bio kosmetika eko drogerie zdraví
čistá síla přírody

březová míza:bio kosmetika eko drogerie zdraví

březová míza

Březová míza

Co je to březová míza (šťáva)?

Březová míza je roztok, který teče přesně ve středu březového kmene. Z výživového hlediska má velké množství prospěšných látek pro náš organismus.

Sběr březové mízy (šťávy)

V jarním období pouštějí břízy mízu (šťávu). Tomuto jevu se říká „pláč břízy“. Tento pláč trvá zhruba 15-20 dní. Březová míza (šťáva) se „sbírá“ přibližně v polovině března. Tato míza je nejen sladká, ale i prospěšná pro náš organismus. „Sběr“ probíhá tak, že se do kmene břízy udělá malá dírka, ze které pak stéká šťáva do nádoby. Dírka se poté pečlivě zadělá voskem, mechem nebo jiným způsobem, aby se do břízy nedostali škůdci, kteří by bříze mohli ublížit. Sběr této mízy (šťávy) probíhá pouze v ekologicky čistýchoblastech. Proto nemá březová míza žádné vedlejší účinky a ani jiná omezení. Samozřejmě nedoporučuje se lidem, kteří mají alergii na březový pyl.

Účinek březové mízy (šťávy)

Za starých časů jej staří Slované používali nejen jako osvěžující nápoj, ale také jako léčivý prostředek proti DNĚ a dermatitidě (ekzém, atd.).

Pravidelné pití březové mízy:

 • přispívá k rozpuštění kamenů v močovém měchýři a ledvinách
 • čistí krev
 • zlepšuje metabolismus
 • pročišťuje organismus

Doporučuje se pít 3 skleničky březové mízy denně, půl hodiny před jídlem, po dobu 3-4 týdnů.

S postupem času vědci v březové míze objevili velké množství prospěšných a léčivých látek. Současné lékařské výzkumy potvrdili, že pití minimálně 1 sklenice březové mízy v průběhu 2-3 týdnů pomáhá organismu proti:

 • jarní únavě
 • avitaminóze
 • nepozornosti
 • celkové únavě a depresi

Kromě toho má březová míza (šťáva) pozitivní kosmetický účinek – pročišťuje pleť a posiluje kořínky vlasů. Obsahuje totiž velké množství minerálních látek, vitamínů, organických kyselin a třísloviny.

Složení březové mízy (šťávy):

 • přírodní cukr (glukóza, fruktóza, sacharóza)
 • draslík, sodík, magnézium, vápník, železo, aluminium
  a jiné prospěšné minerální látky a stopové prvky
 • organické kyseliny
 • éterické oleje, fytoncydy
 • saponiny, vitamíny skupiny A, B, C
 • biologicky aktivní látky


Březová šťáva: nápoj bohů

Březová šťáva je oblíbeným pomocníkem v tradiční ruské medicíně i lidovém léčitelství severní a východní Evropy.

Nejen, že je vzhledem ke složení bohatému na množství vitaminů a minerálních látek považována za účinné přírodní léčivo, připisují se jí i omlazující a regenerační účinky. Tamější ženy již po staletí pijí březovou šťávu, aby si udržely svou krásu, mládí a jemnou zdravou pleť bez vrásek. A právě díky těmto blahodárným účinkům, které pomáhají eliminovat známky stárnutí, se březové šťávě mnohdy přezdívalo nápoj bohů.

Pravidelnou konzumací šťávy se z vás bohové nejspíš nestanou a ani nebudete nesmrtelní, ale rozhodně tím pomůžete svému zdraví a imunitě. Aby ne, březová šťáva je plná vitaminů C a B, které podporují vitalitu celého těla, chrání jej před vlivem civilizačních chorob a pomáhají lépe se vyrovnat se stresujícími náročnými situacemi. Kromě vitaminů obsahuje šťáva i řadu minerálů, jako je hořčík, vápník, železo či fosfor, ale také flavonoidy, aminokyseliny a kyselinu listovou. Kombinace těchto látek účinně posiluje organismus, zároveň zlepšuje trávení a stimuluje činnost jater i ledvin.

Březová šťáva detoxikuje a posiluje!

V dnešní době je březová šťáva nejvíce populární jako nástroj detoxikace a pročištění těla.

Vlastně se ani není čemu divit. Uspěchaný životní styl, stres, nepravidelné a mnohdy nezdravé stravování si na našem zdraví i postavě vyžádají svou daň. A tak se šťáva z břízy zdá být ideálním pomocníkem pro odpárání zdravotních problémů souvisejících s náročným hektickým životem. Volba je to velice dobrá, neboť bříza je plná vitaminu C, silného přírodního antioxidantu, který nejenom že napomáhá odolnosti těla, ale také jej zevnitř čistí.

Šťáva navíc působí lehce močopudně, takže se nečistoty snadněji a rychleji dostanou z těla pryč. A co je nejlepší, březová šťáva nemá na rozdíl od chemicky vyráběných potravinových doplňků žádné vedlejší účinky, takže ji lze užívat dlouhodobě. Pravidelná konzumace šťávy vyplavuje z těla škodliviny a soli a posiluje odolnost celého organismu vůči stresu a civilizačním chorobám. Březová šťáva totiž výrazně pomáhá během podzimních plískanic a chřipkových epidemií, kdy brání tělo před infekcemi. A když už nějakou rýmu či kašel chytíme, urychlí a zlehčí průběh onemocnění.

Šťávu jako pomocníka s oslabenou imunitou ocení i ti, kdo trpí na zvýšený výskyt oparů či aftů. Tato virová onemocnění, která jsou mnohdy předzvěstí přicházející chřipky či jiného nachlazení, jsou velice nepříjemná a jedince se slabší obranyschopností dokáží trápit dlouhodobě, někdy i po celý život. Pravidelné užívání březové šťávy sice výskytu těchto problémů nezamezí jednou pro vždy, ale výrazně eliminuje jejich výskyt. Zdá se to být jako polovičaté řešení, ale pokud jste někdy na afty nebo opary trpěli, víte, že jakékoliv zlepšení se počítá a najít preparát, který by vám pomohl na 100% a ještě k tomu na celý život, snad není možné.

Odkazy na další články:

Tisíciletá léčivá síla břízy - http://www.wellneo.cz/clanky-wellneo/zdravy-zivotni-styl/tisicileta-leciva-sila-brizy.htm